It Follows, Alleluia, The Babadook & Others Score Fantastic Fest Awards

ON

Fantastic Fest 2014Fantastic Fest is still going this week, however, the Austin, Texas event held its awards ceremony last night. A lot of solid horror films played at the fest this year and many of those films deservedly scored kudos. You’ll find a breakdown of winners below.

It should be noted that the horror film that took the “best short” category is one of the films I programmed for Beyond Fest in Los Angeles, so if you’re in town, this will be your chance to check out this bizarre, cool flick.

AUDIENCE AWARD (Presented by Maxwell Locke & Ritter)
THE TALE OF PRINCESS KAGUYA (director Isao Takahata)
 
“NEXT WAVE” SPOTLIGHT COMPETITION PRESENTED BY DELL PRECISION
Best Picture: IT FOLLOWS (director David Robert Mitchell) 
 
Best Director: Miroslav Slaboshpitsky (THE TRIBE)
 
Best Screenplay: David Robert Mitchell (IT FOLLOWS)
 
Best Actor: Lou Taylor Pucci (SPRING)
 
Best Actress: Amy Everson (FELT)
 
FANTASTIC FEATURES
Best Picture: ALLELUIA (director Fabrice Du Welz)
 
Best Director: Fabrice Du Welz (ALLELUIA)
 
Best Screenplay: Tetsuya Nakashima, Maiko Tedano and Nobuhiro Monma (THE WORLD OF KANAKO)
 
Best Actor: Laurent Lucas (ALLELUIA)
 
Best Actress: Lola Dueñas (ALLELUIA)
 
HORROR FEATURES
Best Picture: THE  BABADOOK (directed Jennifer Kent)
 
Best Screenplay: Jennifer Kent (THE  BABADOOK)
 
Best Director: Martín De Salvo (DARKNESS BY DAY)
 
Best Actor: Noah Wiseman (THE BABADOOK)  
 
Best Actress: Essie Davis (THE  BABADOOK)
 
GUTBUSTER COMEDY FEATURES
Best Picture: DEAD SNOW 2: RED VS DEAD  (director by Tommy Wirkola)
 
Best Director: Hans Petter Moland (IN ORDER OF DISAPPEARANCE)
 
Best Screenplay: Vegar Hoel, Stig Frode Henriksen and Tommy Wirkola (DEAD SNOW 2: RED VS DEAD)
 
Best Actor: Pål Sverre Hagen (IN ORDER OF DISAPPEARANCE)
 
Best Actress: Sylvia Hoeks (BROS BEFORE HOS)
 
DOCUMENTARY FEATURES
Best Picture: KUNG FU ELLIOT (director Jaret Belliveau)
 
Best Director: Tim Grabham, Jasper Sharp (THE CREEPING GARDEN)
 
SHORT FUSE: HORROR SHORTS
Winner: THE STOMACH directed by Ben Steiner
Runner-up: INVADERS  directed by Jason Kupfer
 
FANTASTIC SHORTS
Winner: THE VOICE THIEF directed by Adan Jodorowsky
Runner-up: MY FATHER IS A BIRD (director Boaz Debby) and SOLITUDO (director Alice Lowe)
 
DRAWN AND QUARTERED: ANIMATED SHORTS
Winner: THE CHAPERONE (director Fraser Munden)
Runner-up: DAY 40 (director Sol Friedman)
 
FANTASTIC ARCADE
Best in Show: BANANA CHALICE (developed by Kyle Reimergartin)
 
MERCADO FANTASTICO
Gold Prize: HAVANA VAMPIRE TERRITORY (director Carlos Lechuga) and THE TURNED (director Andrés Rosende)
 
Silver Prize: FIERCE (director Francisco Lorite)
 
Bronze Prize: HURT (director Pablo Proenza)
 
Special Jury Mention for “Keeping the Spirit of the 80’s Alive”: THE SHADOWDWELLERS (producer Erick Salomon)
 
Jury Award for Work in Progress, and Chemistry Award: FRONDOSO EDEN DEL CORAZON (director Juan Manuel Fodde)
 
Morbido/Latam Consultation Award: EAT ME (director David Michán)
 
Invited to Ventana Sur in Buenos Aires for Blood Window / Beyond the Window Coproduction Meetings: HAVANA VAMPIRE TERRITORY (director Carlos Lechuga) and THE SHORE (director Juan Felipe Orozco)
 
Invited to Ventana Sur in Buenos Aires for Blood Window / Bloody Work in Progress: SCHERZO DIABOLICO (director Adrián García Bogliano)