The Full List of Critics Choice Awards Winners

ON

The Full List of Critics Choice Awards Winners.

The full list of Critics Choice Awards winners

The Broadcast Film Critics Association (BFCA) and Broadcast Television Journalists Association (BTJA) have revealed the winners of The 21st Annual Critics Choice Awards. Actor and comedian T.J. Miller hosted the show, which was broadcast from the Barker Hangar in Santa Monica on A&E, Lifetime and LMN on Sunday, January 17.

A&E Networks partnered with the Broadcast Film Critics Association (BFCA) and the Broadcast Television Journalists Association (BTJA) to become the exclusive home to the 2015 “Critics’ Choice Movie Awards” and “Critics’ Choice Television Awards.” That partnership continues in 2016, with the newly formatted three-hour ceremony that brings together both sets of accolades, and for years to come.

THE 21st ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS WINNERS

MOVIES

BEST PICTURE

The Big Short

Bridge of Spies

Brooklyn

Carol

Mad Max: Fury Road

The Martian

The Revenant

Room

Sicario

Spotlight **Winner**

Star Wars: The Force Awakens (added 12/22)

BEST ACTOR

Bryan Cranston – Trumbo

Matt Damon – The Martian

Johnny Depp – Black Mass

Leonardo DiCaprio – The Revenant **Winner**

Michael Fassbender – Steve Jobs

Eddie Redmayne – The Danish Girl

BEST ACTRESS

Cate Blanchett – Carol

Brie Larson – Room **Winner**

Jennifer Lawrence – Joy

Charlotte Rampling – 45 Years

Saoirse Ronan – Brooklyn

Charlize Theron – Mad Max: Fury Road

BEST SUPPORTING ACTOR

Paul Dano – Love & Mercy

Tom Hardy – The Revenant

Mark Ruffalo – Spotlight

Mark Rylance – Bridge of Spies

Michael Shannon – 99 Homes

Sylvester Stallone – Creed **Winner**

BEST SUPPORTING ACTRESS

Jennifer Jason Leigh – The Hateful Eight

Rooney Mara – Carol

Rachel McAdams – Spotlight

Helen Mirren – Trumbo

Alicia Vikander – The Danish Girl **Winner**

Kate Winslet – Steve Jobs

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Abraham Attah – Beasts of No Nation

RJ Cyler – Me and Earl and the Dying Girl

Shameik Moore – Dope

Milo Parker – Mr. Holmes

Jacob Tremblay – Room **Winner**

BEST ACTING ENSEMBLE

The Big Short

The Hateful Eight

Spotlight **Winner**

Straight Outta Compton

Trumbo

BEST DIRECTOR

Todd Haynes – Carol

Alejandro González Iñárritu – The Revenant

Tom McCarthy – Spotlight

George Miller – Mad Max: Fury Road **Winner**

Ridley Scott – The Martian

Steven Spielberg – Bridge of Spies

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Matt Charman and Ethan Coen & Joel Coen – Bridge of Spies

Alex Garland – Ex Machina

Quentin Tarantino – The Hateful Eight

Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley – Inside Out

Josh Singer and Tom McCarthy – Spotlight **Winner**

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Charles Randolph and Adam McKay – The Big Short **Winner**

Nick Hornby – Brooklyn

Drew Goddard – The Martian

Emma Donoghue – Room

Aaron Sorkin – Steve Jobs

BEST CINEMATOGRAPHY

Carol – Ed Lachman

The Hateful Eight – Robert Richardson

Mad Max: Fury Road – John Seale

The Martian – Dariusz Wolski

The Revenant – Emmanuel Lubezki **Winner**

Sicario – Roger Deakins

BEST PRODUCTION DESIGN

Bridge of Spies – Adam Stockhausen, Rena DeAngelo

Brooklyn – François Séguin, Jennifer Oman and Louise Tremblay

Carol – Judy Becker, Heather Loeffler

The Danish Girl – Eve Stewart, Michael Standish

Mad Max: Fury Road – Colin Gibson **Winner**

The Martian – Arthur Max, Celia Bobak

BEST EDITING

The Big Short – Hank Corwin

Mad Max: Fury Road – Margaret Sixel **Winner**

The Martian – Pietro Scalia

The Revenant – Stephen Mirrione

Spotlight – Tom McArdle

BEST COSTUME DESIGN

Brooklyn – Odile Dicks-Mireaux

Carol – Sandy Powell

Cinderella – Sandy Powell

The Danish Girl – Paco Delgado

Mad Max: Fury Road – Jenny Beavan **Winner**

BEST HAIR & MAKEUP

Black Mass

Carol

The Danish Girl

The Hateful Eight

Mad Max: Fury Road **Winner**

The Revenant

BEST VISUAL EFFECTS

Ex Machina

Jurassic World

Mad Max: Fury Road **Winner**

The Martian

The Revenant

The Walk

BEST ANIMATED FEATURE

Anomalisa

The Good Dinosaur

Inside Out **Winner**

The Peanuts Movie

Shaun the Sheep Movie

BEST ACTION MOVIE

Furious 7

Jurassic World

Mad Max: Fury Road **Winner**

Mission Impossible: Rogue Nation

Sicario

BEST ACTOR IN AN ACTION MOVIE

Daniel Craig – Spectre

Tom Cruise – Mission Impossible: Rogue Nation

Tom Hardy – Mad Max: Fury Road **Winner**

Chris Pratt – Jurassic World

Paul Rudd – Ant-Man

BEST ACTRESS IN AN ACTION MOVIE

Emily Blunt – Sicario

Rebecca Ferguson – Mission Impossible: Rogue Nation

Bryce Dallas Howard – Jurassic World

Jennifer Lawrence – The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

Charlize Theron – Mad Max: Fury Road **Winner**

BEST COMEDY

The Big Short **Winner**

Inside Out

Joy

Sisters

Spy

Trainwreck

BEST ACTOR IN A COMEDY

Christian Bale – The Big Short **Winner**

Steve Carell – The Big Short

Robert De Niro – The Intern

Bill Hader – Trainwreck

Jason Statham – Spy

BEST ACTRESS IN A COMEDY

Tina Fey – Sisters

Jennifer Lawrence – Joy

Melissa McCarthy – Spy

Amy Schumer – Trainwreck **Winner**

Lily Tomlin – Grandma

BEST SCI-FI/HORROR MOVIE

Ex Machina **Winner**

It Follows

Jurassic World

Mad Max: Fury Road

The Martian

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

The Assassin

Goodnight Mommy

Mustang

The Second Mother

Son of Saul **Winner**

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Amy **Winner**

Cartel Land

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

He Named Me Malala

The Look of Silence

Where to Invade Next

BEST SONG

Fifty Shades of Grey – Love Me Like You Do

Furious 7 – See You Again **Winner**

The Hunting Ground – Til It Happens To You

Love & Mercy – One Kind of Love

Spectre – Writing’s on the Wall

Youth – Simple Song #3

BEST SCORE

Carol – Carter Burwell

The Hateful Eight – Ennio Morricone **Winner**

The Revenant – Ryuichi Sakamoto and Alva Noto

Sicario – Johann Johannsson

Spotlight – Howard Shore

TELEVISION

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Anthony Anderson – Black-ish – ABC

Aziz Ansari – Master of None – Netflix

Will Forte – The Last Man on Earth – Fox

Randall Park – Fresh Off the Boat – ABC

Fred Savage – The Grinder – Fox

Jeffrey Tambor – Transparent – Amazon **Winner**

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Hugh Dancy – Hannibal – NBC

Rami Malek – Mr. Robot – USA **Winner**

Clive Owen – The Knick – Cinemax

Liev Schreiber – Ray Donovan – Showtime

Justin Theroux – The Leftovers – HBO

Aden Young – Rectify – Sundance

BEST ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

Wes Bentley – American Horror Story: Hotel – FX Networks

Martin Clunes – Arthur & George – PBS

Idris Elba – Luther – BBC America **Winner**

Oscar Isaac – Show Me a Hero – HBO

Vincent Kartheiser – Saints & Strangers – National Geographic Channel

Patrick Wilson – Fargo – FX Networks

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Rachel Bloom – Crazy Ex-Girlfriend – The CW **Winner**

Aya Cash – You’re the Worst – FX Networks

Wendi McLendon-Covey – The Goldbergs – ABC

Gina Rodriguez – Jane the Virgin – The CW

Tracee Ellis Ross – Black-ish – ABC

Constance Wu – Fresh Off the Boat – ABC

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Shiri Appleby – UnREAL – Lifetime

Carrie Coon – The Leftovers – HBO **Winner**

Viola Davis – How to Get Away With Murder – ABC

Eva Green – Penny Dreadful – Showtime

Taraji P. Henson – Empire – Fox

Krysten Ritter – Jessica Jones – Netflix

BEST ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

Kathy Bates – American Horror Story: Hotel – FX Networks

Kirsten Dunst – Fargo – FX Networks **Winner**

Sarah Hay – Flesh and Bone – Starz

Alyvia Alyn Lind – Dolly Parton’s Coat of Many Colors – NBC

Rachel McAdams – True Detective – HBO

Shanice Williams – The Wiz Live! – NBC

BEST COMEDY SERIES

Black-ish – ABC

Catastrophe – Amazon

Jane the Virgin – The CW

Master of None – Netflix **Winner**

The Last Man on Earth – Fox

Transparent – Amazon

You’re the Worst – FX Networks

BEST DRAMA SERIES

Empire – Fox

Mr. Robot – USA **Winner**

Penny Dreadful – Showtime

Rectify – Sundance

The Knick – Cinemax

The Leftovers – HBO

UnREAL – Lifetime

BEST GUEST ACTOR/ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Ellen Burstyn – Mom – CBS

Anjelica Huston – Transparent – Amazon

Cherry Jones – Transparent – Amazon

Jenifer Lewis – Black-ish – ABC

Timothy Olyphant – The Grinder – Fox **Winner**

John Slattery – Wet Hot American Summer: First Day of Camp – Netflix

BEST GUEST ACTOR/ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Richard Armitage – Hannibal – NBC

Justin Kirk – Manhattan – WGN America

Patti LuPone – Penny Dreadful – Showtime

Margo Martindale – The Good Wife – CBS **Winner**

Marisa Tomei – Empire – Fox

B.D. Wong – Mr. Robot – USA

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

Childhood’s End – Syfy

Fargo – FX Networks **Winner**

Luther – BBC America

Saints & Strangers – National Geographic Channel

Show Me a Hero – HBO

The Wiz Live! – NBC

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine – Fox **Winner**

Jaime Camil – Jane the Virgin – The CW

Jay Duplass – Transparent – Amazon

Neil Flynn – The Middle – ABC

Keegan-Michael Key – Playing House – USA

Mel Rodriguez – Getting On – HBO

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Clayne Crawford – Rectify – Sundance

Christopher Eccleston – The Leftovers – HBO

Andre Holland – The Knick – Cinemax

Jonathan Jackson – Nashville – ABC

Rufus Sewell – The Man in the High Castle – Amazon

Christian Slater – Mr. Robot – USA **Winner**

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

David Alan Grier – The Wiz Live! – NBC

Ne-Yo – The Wiz Live! – NBC

Nick Offerman – Fargo – FX Networks

Jesse Plemons – Fargo – FX Networks **Winner**

Raoul Trujillo – Saints & Strangers – National Geographic Channel

Bokeem Woodbine – Fargo – FX Networks

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Mayim Bialik – The Big Bang Theory – CBS **Winner**

Kether Donohue – You’re the Worst – FX Networks

Allison Janney – Mom – CBS

Judith Light – Transparent – Amazon

Niecy Nash – Getting On – HBO

Eden Sher – The Middle – ABC

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Ann Dowd – The Leftovers – HBO

Regina King – The Leftovers – HBO

Helen McCrory – Penny Dreadful – Showtime

Hayden Panettiere – Nashville – ABC

Maura Tierney – The Affair – Showtime

Constance Zimmer – UnREAL – Lifetime **Winner**

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

Mary J. Blige – The Wiz Live! – NBC

Laura Haddock – Luther – BBC America

Cristin Milioti – Fargo – FX Networks

Sarah Paulson – American Horror Story: Hotel – FX Networks

Winona Ryder – Show Me a Hero – HBO

Jean Smart – Fargo – FX Networks **Winner**

BEST ANIMATION SERIES

Bob’s Burgers – Fox

BoJack Horseman – Netflix **Winner**

South Park – Comedy Central

Star Wars Rebels – Disney XD

The Simpsons – Fox

BEST REALITY SHOW – COMPETITION

Chopped – Food Network

Face Off – Syfy

MasterChef Junior – Fox

Survivor – CBS

The Amazing Race – CBS

The Voice – NBC **Winner**

BEST REALITY SHOW HOST

Ted Allen – Chopped – Food Network

Phil Keoghan – The Amazing Race – CBS

James Lipton – Inside the Actors Studio – Bravo **Winner**

Jane Lynch – Hollywood Game Night – NBC

Jeff Probst – Survivor – CBS

Gordon Ramsay – Hell’s Kitchen – Fox

BEST STRUCTURED REALITY SHOW

Antiques Roadshow – PBS

Inside The Actors Studio – Bravo

MythBusters – Discovery

Project Greenlight – HBO

Shark Tank – ABC **Winner**

Undercover Boss – CBS

BEST TALK SHOW

Jimmy Kimmel Live! – ABC

Last Week Tonight with John Oliver – HBO **Winner**

The Daily Show with Jon Stewart – Comedy Central

The Graham Norton Show – BBC America

The Late Late Show with James Corden – CBS

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon – NBC

BEST UNSTRUCTURED REALITY SHOW

Anthony Bourdain: Parts Unknown – CNN **Winner**

Cops – Spike

Deadliest Catch – Discovery

Intervention – A&E

Naked and Afraid – Discovery

Pawn Stars – History

Box Office

Weekend: Dec. 13, 2018, Dec. 16, 2018

New Releases