Nominations for the 35th Annual Annie Awards

ON

The International Animated Film Society, ASIFA-Hollywood, announced nominations today for the 35th Annual Annie Awards recognizing the year’s best animation across film, television, commercials, video games and short subjects.

In the feature categories, Pixar Animation Studios’ Ratatouille leads the field this year with 13 nominations including Best Animated Feature as well as individual nominations for directing, writing, character animation, animated effects (two nominations), production design, storyboarding, character design, character animation, music and voice acting (three nominations). Sony Pictures Animation’s Surf’s Up follows with 10 feature nominations for feature, animated effects, animation production artists, character animation (two nominations), character design, and directing.

Rounding out the Best Animated Feature category are DreamWorks Animation’s Bee Movie, Sony Pictures Classics’ Persepolis, and Twentieth Century Fox’s The Simpsons Movie.

For television, Nickelodeon’s “El Tigre” leads the pack with four nominations for Best Animated Television Production for Children, and individual nominations for character animation, character design, and music. The Best Animated Television Production nominees this year are “Creative Comforts America” from Aardman Animations, “Jane and the Dragon” from Weta Productions Limited & Nelvana Limited, “Kim Possible” from Walt Disney Television Animation, as well as “Moral Orel” and “Robot Chicken Star Wars” from ShadowMachine.

2007 ANNIE AWARD NOMINATIONS BY CATEGORY

PRODUCTION CATEGORIES

Best Animated Feature

Bee Movie – DreamWorks Animation

Persepolis – Sony Pictures Classics

Ratatouille – Pixar Animation Studios

Surf’s Up – Sony Pictures Animation

The Simpsons Movie – Twentieth Century Fox

Best Home Entertainment Production

Doctor Strange – MLG Productions

Futurama “Bender’s Big Score” – The Curiosity Company in association with 20th Century Fox Television

Best Animated Short Subject

Everything Will Be OK – Bitter Films

How to Hook Up Your Home Theater – Walt Disney Feature Animation

Shorty McShorts’ Shorts “Mascot Prep” – Walt Disney Television Animation

The Chestnut Tree – Picnic Pictures

Your Friend the Rat – Pixar Animation Studios

Best Animated Television Commercial

CVS Watering Can – Acme Filmworks

Esurance “Homeowners” – Wild Brain

Idaho Lottery: Twister – Acme Filmworks

Oregon Lottery “Alaska” – Laika/house

Power Shares Escape Average – Acme Filmworks

Best Animated Television Production

Jane and the Dragon – Weta Productions Limited & Nelvana Limited

Creative Comforts America – Aardman Animations

Moral Orel – ShadowMachine

Robot Chicken Star Wars- ShadowMachine

Kim Possible – Walt Disney Television Animation

Best Animated Television Production for Children

Chowder – Cartoon Network Studios

El Tigre – Nickelodeon

Little Einsteins – Disney Channel

Peep and the Big Wide World – Discovery Kids

The Backyardigans – Nickelodeon

Best Animated Video Game

Avatar: The Last Airbender “The Burning Earth” – THQ, Inc.

Bee Movie Game – Activision

Ratatouille – THQ, Inc.

Transformers: The Game – Blur Studios

INDIVIDUAL ACHIEVEMENT CATEGORIES

Animated Effects

Gary Bruins – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Deborah Carlson – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Ryan Laney – “Spider-Man 3” – Sony Pictures Imageworks

James Mansfield – “How to Hook Up Your Home Theater” – Walt Disney Feature Animation

Jon Reisch – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Animation Production Artist

John Clark – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Michael Isaak – “Bee Movie” – DreamWorks Animation

Hyun-Min Lee – “The Chestnut Tree” – Picnic Pictures

Natasha Liberman – “Growing Up Creepie “Creepie & The Candy Factory” – Taffy Entertainment LLC, Telegrael Teoranta, Discovery Communications Inc., SunWoo Entertainment, Peach Blossom Media

Jim Worthy – My Gym Partner’s A Monkey “Meet the Spidermonkeys” – Cartoon Network Studios

Character Animation in a Feature Production

Dave Hardin – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Alan Hawkins – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Michal Makarewicz – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Character Animation in a Television Production

Elizabeth Harvatine – Moral Orel “Nature 2” – ShadowMachine

Monica Kennedy – El Tigre – Nickelodeon

Eric Towner – Robot Chicken – ShadowMachine

Character Design in an Animated Feature Production

Sylvain Deboissy – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Carter Goodrich – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Character Design in an Animated Television Production

Jorge R. Gutierrez – El Tigre “Fistful of Collars” – Nickelodeon

Directing in an Animated Feature Production

Brad Bird “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Ash Brannon & Chris Buck “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Chris Miller & Raman Hui – “Shrek The Third” – DreamWorks Animation

Vincent Paronnaud & Marjane Satrapi – “Persepolis” – Sony Pictures Classics

David Silverman – “The Simpsons Movie” – Twentieth Century Fox

Directing in an Animated Television Production

Seth Green “Robot Chicken Star Wars” – ShadowMachine

David Hartman – Tigger & Pooh “Turtles Need for Speed” – Walt Disney Television Animation

Raymie Muzquiz – Squirrel Boy “Gumfight at the S’Okay Corral” – Cartoon Network Studios

Howy Parkins – The Emperor’s New School “Emperor’s New Musical” – Walt Disney Television Animation

Gary Trousdale “Shrek The Halls” – DreamWorks Animation

Music in an Animated Feature Production

Olivier Bernet – “Persepolis” – Sony Pictures Classics

Danny Elfman, Rufus Wainwright & Rob Thomas – “Meet The Robinsons” – Walt Disney Feature Animation

Michael Giacchino – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Rupert Gregson-Williams – “Bee Movie” – DreamWorks Animation

Amy Powers, Russ DeSalvo & Jeff Danna – “Disney Princess Enchanted Tales” – DisneyToon Studios/Walt Disney Video/Disney Enterprises, Inc.

Music in an Animated Television Production

Alf Clausen & Michael Price – The Simpsons “Yokel Chords” – Gracie Films in association with 20th Century Fox

Evan Lurie, Robert Scull & Steven Bernstein – The Backyardigans “International Super Spy” – Nickelodeon

Drew Neumann & Gregory Hinde – Billy & Mandy’s Big Boogey Adventure – Cartoon Network Studios

Shawn Patterson – El Tigre “Yellow Pantera” – Nickelodeon

James L. Venable & Jennifer Kes Remington – Foster’s Home For Imaginary Friends “The Bloo Superdude and the Magic Potato Power” – Cartoon Network Studios

Production Design in an Animated Feature Production

Doug Chiang – “Beowulf” – Paramount Pictures

Harley Jessup – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Marcelo Vignali – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Storyboarding in an Animated Feature Production

Don Hall – “Meet The Robinsons” – Walt Disney Feature Animation

Denise Koyama – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Ted Mathot – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Sean Song – “Teenage Mutant Ninja Turtles” – IMAGI Animation Studios

Nassos Vakalis – “Bee Movie” – DreamWorks Animation

Storyboarding in an Animated Television Production

Ben Balistreri – Danny Phantom “Torrent of Terror” – Nickelodeon

Aldin Baroza – The Replacements “London Calling” – Walt Disney Television Animation

Dave Bennett – Tom and Jerry Tales – Warner Bros. Animation

Steve Fonti – Family Guy “No Chris Left Behind” – Fox TV Animation/Fuzzy Door Productions

Roy Meurin – My Friends Tigger and Pooh “Good Night to Pooh” – Walt Disney Television Animation

Voice Acting in an Animated Feature Production

Janeane Garofalo – Voice of Collette – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Ian Holm – Voice of Skinner – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Julie Kavner – Voice of Marge Simpson – “The Simpsons Movie” – Twentieth Century Fox

Patton Oswalt – Voice of Remy – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Patrick Warburton – Voice of Ken – “Bee Movie” – DreamWorks Animation

Voice Acting in an Animated Television Production

Scott Adsit – Voice of Clay Puppington – “Moral Orel” – ShadowMachine

Madison Davenport – Voice of Sophianna – “Christmas is Here Again!” – Easy To Dream Entertainment

Tom Kenny – Voice of SpongeBob – SpongeBob SquarePants “Spy Buddies” – Nickelodeon

Eartha Kitt – Voice of Yzma – The Emperor’s New School “Emperor’s New Musical” – Walt Disney Television Animation

Eddie Murphy – Voice of Donkey – “Shrek The Halls” – DreamWorks Animation

Writing in an Animated Feature Production

Brad Bird – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

James L. Brooks, Matt Groening, Al Jean, Ian Maxtone-Graham, George Meyer, David, Mirkin, Mike Reiss, Mike Scully, Matt Selman, John Swartzwelder & Jon Vitti – “The Simpsons Movie” – Twentieth Century Fox

Don Rhymer and Ash Brannon & Chris Buck & Christopher Jenkins – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Marjane Satrapi & Vincent Paronnaud – “Persepolis” – Sony Pictures Classics

Writing in an Animated Television Production

C.H. Greenblatt & William Reiss – Chowder “Burple Nurples” – Cartoon Network Studios

Gene Grillo – Back at the Barnyard “Cowman and Ratboy” – Nickelodeon

Ian Maxtone-Graham & Billy Kimball – The Simpsons “24 Minutes” – Gracie Films

Christopher Painter – Squirrel Boy “I Only Have Eye For You” – Cartoon Network Studios

Tom Sheppard – My Gym Partner’s A Monkey “The Butt of the Jake” – Cartoon Network Studios

WINSOR MCCAY AWARD WINNERS (career contributions to the art of animation)

John Canemaker – Animation historian, educator, Oscar winning filmmaker. Canemaker’s tomes on Windsor McCay and Felix The Cat, his numerous books on Disney history (The Nine Old Men, Mary Blair, etc.) are essential references. Canemaker is Chair of NYU’s Animation Program and won an Academy Award for his animated short The Moon And The Son: An Imagined Conversation.

Glen Keane – One of the leading lights in the current generation of Disney character animators, Keane’s artistry has been the bedrock of many classic animated features since 1977. Most notably, Keane was lead animator of Ariel in The Little Mermaid, The Beast in Beauty and The Beast, and animated the characters Aladdin, Tarzan, Pocahontas in their respective Disney films. Aside from Disney he’s worked on animated films of Star Trek and Alvin and the Chipmunks.

John Kricfalusi – Notorious animator Kricfalusi created the influential Ren & Stimpy Show in 1991. He restored an individual look to TV animation, pushing the envelope during the “creator-driven” movement of the 1990s. He also pioneered the use of artist-driven Flash animation. His animated films and design style currently influences a new generation of cartoonists, with which he communicates personally to through his blog.

JUNE FORAY (significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation)

Jerry Beck

UB IWERKS (technical achievement)

Jonathan Gay, Gary Grossman and Robert Tatsumi – the creators of FLASH computer software

SPECIAL ACHIEVEMENT ANNIE AWARD

Edward R. Leonard – promoting the Linux open system for animation in animation studios and gaming software development

CERTIFICATE OF MERIT

Marcus Adams

Jo Jo Batista

Steve Gattuso

Jon Reeves

Gemma Ross

Woodbury University

Box Office

Weekend: Dec. 13, 2018, Dec. 16, 2018

New Releases