Producers Guild Award Nominations Announced

ON

Producers Guild Award Nominations

Producers Guild Award Nominations Announced

The Producers Guild of America (PGA) announced today the motion picture, long-form television, digital series, sports programs and additional television nominations for the 27th Annual Producers Guild Awards. The categories include: The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures; The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures; The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television; Outstanding Sports Program; and Outstanding Digital Series. The feature documentary film category and other television category nominations were previously announced by the PGA in late 2015. Check out the full list of the Producers Guild Award Nominations below!

All 2016 Producers Guild Award winners will be announced on Saturday, January 23, 2016 at the Hyatt Regency Century Plaza in Los Angeles. This year, the Producers Guild will present special honors to Jim Gianopulos (Milestone Award), Shonda Rhimes (Norman Lear Achievement Award in Television), David Heyman (David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures), The Hunting Ground (Stanley Kramer Award), and Industrial Light & Magic (Visionary Vanguard Award). The 2016 Producers Guild Awards Co-Chairs are Michael De Luca (The Social Network, Captain Phillips) and Jennifer Todd (Alice in Wonderland, Celeste and Jesse Forever).

The 2016 Producers Guild nominated films and television programs are listed below in alphabetical order by category, along with producers’ names. Digital series and sports programs were not vetted for producer eligibility this year, but winners in these categories will be announced at the official ceremony on January 23rd.

The theatrical motion picture nominees are:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

The Big Short (Producers: Brad Pitt & Dede Gardner, Jeremy Kleiner)

Bridge of Spies (Producers: Steven Spielberg, Marc Platt, Kristie Macosko Krieger)

Brooklyn (Producers: Finola Dwyer & Amanda Posey) 

Ex Machina (This film is in the process of being vetted for producer eligibility) 

Mad Max: Fury Road (Producers: Doug Mitchell & George Miller) 

The Martian (Producers: Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer, Mark Huffam)

The Revenant (Producers: Arnon Milchan, Steve Golin, Alejandro G. Iñárritu, Mary Parent, Keith Redmon) 

Sicario (Producers: Basil Iwanyk, Edward L. McDonnell, Molly Smith) 

-Spotlight (Producers: Michael Sugar & Steve Golin, Nicole Rocklin, Blye Pagon Faust) 

-Straight Outta Compton (Producers: Ice Cube & Matt Alvarez, F. Gary Gray, Dr. Dre, Scott Bernstein)

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

Anomalisa (Producers: Rosa Tran, Duke Johnson, Charlie Kaufman) 

The Good Dinosaur (Producer: Denise Ream)

Inside Out (Producer: Jonas Rivera)

Minions (Producers: Chris Meledandri, Janet Healy) 

The Peanuts Movie (Producers: Craig Schulz, Michael J. Travers)

The television nominees are:

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

*The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and mini-series.

-American Crime (Season 1) (This show is in the process of being vetted for producer eligibility) 

American Horror Story: Hotel (Season 5) (Producers: Brad Falchuk, Ryan Murphy, Brad Buecker, Tim Minear, Jennifer Salt, James Wong, Alexis Martin Woodall, Robert M. Williams Jr.) 

-Fargo (Season 2) (Producers: Noah Hawley, John Cameron, Ethan Coen, Joel Coen, Warren Littlefield, Kim Todd) 

-True Detective (Season 2) (Producers: Nic Pizzolatto, Scott Stephens, Steve Golin, Aida Rodgers) 

A Very Murray Christmas (This show is in the process of being vetted for producer eligibility)

The Award for Outstanding Sports Program:

Back on Board: Greg Louganis

E:60

Hard Knocks: Training Camp with the Houston Texans

Kareem: Minority of One

Real Sports with Bryant Gumbel

The Award for Outstanding Digital Series:

30 for 30 Shorts

Comedians in Cars Getting Coffee

Epic Rap Battles of History

Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: Double Agent 

This American Life Presents: Videos 4 U

The Producers Guild of America previously announced the Documentary Theatrical Motion Picture, Television Series and Non-Fiction Television Nominations.

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:

Amy (Producer: James Gay-Rees) 

The Hunting Ground (Producer: Amy Ziering) 

The Look of Silence (Producer: Signe Byrge Sørensen)

Meru (Producers: Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin) 

Something Better to Come (Producers: Sigrid Dyekjær, Hanna Polak)

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

Better Call Saul (Season 1) (Producers: Vince Gilligan, Peter Gould, Melissa Bernstein, Mark Johnson, Stewart A. Lyons, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Diane Mercer, Bob Odenkirk) 

Game of Thrones (Season 5) (Producers: David Benioff, D.B. Weiss, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Carolyn Strauss, Bryan Cogman, Lisa McAtackney, Chris Newman, Greg Spence) 

Homeland (Season 4) (Producers: Alex Gansa, Alexander Cary, Lesli Linka Glatter, Howard Gordon, Chip Johannessen, Meredith Stiehm, Patrick Harbinson, Michael Klick, Claire Danes, Lauren White) 

House of Cards (Season 3) (Producers: Beau Willimon, Dana Brunetti, John David Coles, Josh Donen, David Fincher, Eric Roth, Kevin Spacey, John Mankiewicz, Robert Zotnowski, Karen Moore) 

Mad Men (Season 7B) (Producers: Matthew Weiner, Scott Hornbacher, Janet Leahy, Semi Chellas, Erin Levy, Jon Hamm, Blake McCormick, Tom Smuts) 

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

Inside Amy Schumer (Season 3) (This show is in the process of being vetted for producer eligibility.) 

Modern Family (Season 6) (Producers: Steven Levitan, Christopher Lloyd, Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Jeff Morton, Jeffrey Richman, Brad Walsh, Danny Zuker, Vali Chandrasekaran, Megan Ganz, Elaine Ko, Kenny Schwartz, Chuck Tatham, Rick Wiener, Chris Smirnoff, Sally Young) 

Silicon Valley (Season 2) (Producers: Mike Judge, Alec Berg, Jim Kleverweis, Clay Tarver, Dan O’Keefe, Michael Rotenberg, Tom Lassally) 

Transparent (Season 1) (Producers: Jill Soloway, Andrea Sperling, Victor Hsu, Nisha Ganatra, Rick Rosenthal, Bridget Bedard) 

Veep (Season 4) (Producers: Armando Iannucci, Chris Addison, Simon Blackwell, Christopher Godsick, Stephanie Laing, Julia Louis-Dreyfus, Frank Rich, Tony Roche, Kevin Cecil, Roger Drew, Sean Gray, Ian Martin, Georgia Pritchett, David Quantick, Andy Riley, Will Smith, Bill Hill)

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

30 for 30 (Season 6) (Producers: Connor Schell, John Dahl, Bill Simmons, Erin Leyden, Andrew Billman, Marquis Daisy, Libby Geist) 
Anthony Bourdain: Parts Unknown (Season 3) (Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig) 
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst (Season 1) (Producers: Marc Smerling, Andrew Jarecki, Jason Blum) 
Shark Tank (Season 6) (Producers: Mark Burnett, Clay Newbill, Yun Lingner, Max Swedlow, Jim Roush, Brandon Wallace, Becky Blitz, Laura Roush, Shaun Polakow, Phil Gurin) 
Vice (Season 3) (Producers: BJ Levin, Bill Maher, Eddy Moretti, Shane Smith, Jonah Kaplan, Tim Clancy, Ben Anderson, Shawn Killebrew)

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

The Amazing Race (Seasons 25 and 26) (Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo) 

Dancing with the Stars (Seasons 19 and 20) (Producers: Rob Wade, Ashley Edens-Shaffer, Joe Sungkur) 

Project Runway (Season 13) (Producers: Jonathan Murray, Sara Rea, Desiree Gruber, Jane Cha, Heidi Klum, Tim Gunn, Teri Weideman) 

Top Chef (Season 12) (Producers: Daniel Cutforth, Tom Colicchio, Chaz Gray, Casey Kriley, Padma Lakshmi, Jane Lipsitz, Doneen Arquines, Erica Ross) 

The Voice (Seasons 7 and 8) (Producers: Audrey Morrissey, Mark Burnett, John de Mol, Marc Jansen, Lee Metzger, Chad Hines, Jim Roush, Kyra Thompson, Mike Yurchuk, Amanda Zucker, Carson Daly)

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

The Colbert Report (Season 11) (Producers: Stephen T. Colbert, Tom Purcell, Jon Stewart, Meredith Bennett, Barry Julien, Emily Lazar, Tanya Michnevich Bracco, Paul Dinello, Matt Lappin) 

Key & Peele (Season 4) (This show is in the process of being vetted for producer eligibility.) 

Last Week Tonight with John Oliver (Season 2) (Producers: Tim Carvell, John Oliver, Liz Stanton) 

Real Time with Bill Maher (Season 13) (Producers: Bill Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Matt Wood) 

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (Season 2) (Producers: Lorne Michaels, Jamie Granet Bederman, Katie Hockmeyer, Jim Juvonen, Brian McDonald, Josh Lieb, Gavin Purcell)

The following programs were previously announced. They were not vetted for producer eligibility this year, but winners in these categories will be announced at the official ceremony on January 23rd:

The Award for Outstanding Children’s Program:

Doc McStuffins

The Fairly OddParents

Octonauts

Sesame Street

Teenage Mutant Ninja Turtles 

Toy Story That Time Forgot