Nominations for the 35th Annual Annie Awards


The International Animated Film Society, ASIFA-Hollywood, announced nominations today for the 35th Annual Annie Awards recognizing the year’s best animation across film, television, commercials, video games and short subjects.

In the feature categories, Pixar Animation Studios’ Ratatouille leads the field this year with 13 nominations including Best Animated Feature as well as individual nominations for directing, writing, character animation, animated effects (two nominations), production design, storyboarding, character design, character animation, music and voice acting (three nominations). Sony Pictures Animation’s Surf’s Up follows with 10 feature nominations for feature, animated effects, animation production artists, character animation (two nominations), character design, and directing.

Rounding out the Best Animated Feature category are DreamWorks Animation’s Bee Movie, Sony Pictures Classics’ Persepolis, and Twentieth Century Fox’s The Simpsons Movie.

For television, Nickelodeon’s “El Tigre” leads the pack with four nominations for Best Animated Television Production for Children, and individual nominations for character animation, character design, and music. The Best Animated Television Production nominees this year are “Creative Comforts America” from Aardman Animations, “Jane and the Dragon” from Weta Productions Limited & Nelvana Limited, “Kim Possible” from Walt Disney Television Animation, as well as “Moral Orel” and “Robot Chicken Star Wars” from ShadowMachine.



Best Animated Feature

Bee Movie – DreamWorks Animation
Persepolis – Sony Pictures Classics
Ratatouille – Pixar Animation Studios
Surf’s Up – Sony Pictures Animation
The Simpsons Movie – Twentieth Century Fox

Best Home Entertainment Production

Doctor Strange – MLG Productions
Futurama “Bender’s Big Score” – The Curiosity Company in association with 20th Century Fox Television

Best Animated Short Subject

Everything Will Be OK – Bitter Films
How to Hook Up Your Home Theater – Walt Disney Feature Animation
Shorty McShorts’ Shorts “Mascot Prep” – Walt Disney Television Animation
The Chestnut Tree – Picnic Pictures
Your Friend the Rat – Pixar Animation Studios

Best Animated Television Commercial

CVS Watering Can – Acme Filmworks
Esurance “Homeowners” – Wild Brain
Idaho Lottery: Twister – Acme Filmworks
Oregon Lottery “Alaska” – Laika/house
Power Shares Escape Average – Acme Filmworks

Best Animated Television Production

Jane and the Dragon – Weta Productions Limited & Nelvana Limited
Creative Comforts America – Aardman Animations
Moral Orel – ShadowMachine
Robot Chicken Star Wars- ShadowMachine
Kim Possible – Walt Disney Television Animation

Best Animated Television Production for Children

Chowder – Cartoon Network Studios
El Tigre – Nickelodeon
Little Einsteins – Disney Channel
Peep and the Big Wide World – Discovery Kids
The Backyardigans – Nickelodeon

Best Animated Video Game

Avatar: The Last Airbender “The Burning Earth” – THQ, Inc.
Bee Movie Game – Activision
Ratatouille – THQ, Inc.
Transformers: The Game – Blur Studios


Animated Effects

Gary Bruins – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios
Deborah Carlson – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation
Ryan Laney – “Spider-Man 3” – Sony Pictures Imageworks
James Mansfield – “How to Hook Up Your Home Theater” – Walt Disney Feature Animation
Jon Reisch – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Animation Production Artist

John Clark – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation
Michael Isaak – “Bee Movie” – DreamWorks Animation
Hyun-Min Lee – “The Chestnut Tree” – Picnic Pictures
Natasha Liberman – “Growing Up Creepie “Creepie & The Candy Factory” – Taffy Entertainment LLC, Telegrael Teoranta, Discovery Communications Inc., SunWoo Entertainment, Peach Blossom Media
Jim Worthy – My Gym Partner’s A Monkey “Meet the Spidermonkeys” – Cartoon Network Studios

Character Animation in a Feature Production

Dave Hardin – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation
Alan Hawkins – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation
Michal Makarewicz – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Character Animation in a Television Production

Elizabeth Harvatine – Moral Orel “Nature 2” – ShadowMachine
Monica Kennedy – El Tigre – Nickelodeon
Eric Towner – Robot Chicken – ShadowMachine
Character Design in an Animated Feature Production
Sylvain Deboissy – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation
Carter Goodrich – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios

Character Design in an Animated Television Production

Jorge R. Gutierrez – El Tigre “Fistful of Collars” – Nickelodeon

Directing in an Animated Feature Production

Brad Bird “Ratatouille” – Pixar Animation Studios
Ash Brannon & Chris Buck “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation
Chris Miller & Raman Hui – “Shrek The Third” – DreamWorks Animation
Vincent Paronnaud & Marjane Satrapi – “Persepolis” – Sony Pictures Classics
David Silverman – “The Simpsons Movie” – Twentieth Century Fox

Directing in an Animated Television Production

Seth Green “Robot Chicken Star Wars” – ShadowMachine
David Hartman – Tigger & Pooh “Turtles Need for Speed” – Walt Disney Television Animation
Raymie Muzquiz – Squirrel Boy “Gumfight at the S’Okay Corral” – Cartoon Network Studios
Howy Parkins – The Emperor’s New School “Emperor’s New Musical” – Walt Disney Television Animation
Gary Trousdale “Shrek The Halls” – DreamWorks Animation

Music in an Animated Feature Production

Olivier Bernet – “Persepolis” – Sony Pictures Classics
Danny Elfman, Rufus Wainwright & Rob Thomas – “Meet The Robinsons” – Walt Disney Feature Animation
Michael Giacchino – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios
Rupert Gregson-Williams – “Bee Movie” – DreamWorks Animation
Amy Powers, Russ DeSalvo & Jeff Danna – “Disney Princess Enchanted Tales” – DisneyToon Studios/Walt Disney Video/Disney Enterprises, Inc.

Music in an Animated Television Production

Alf Clausen & Michael Price – The Simpsons “Yokel Chords” – Gracie Films in association with 20th Century Fox
Evan Lurie, Robert Scull & Steven Bernstein – The Backyardigans “International Super Spy” – Nickelodeon
Drew Neumann & Gregory Hinde – Billy & Mandy’s Big Boogey Adventure – Cartoon Network Studios
Shawn Patterson – El Tigre “Yellow Pantera” – Nickelodeon
James L. Venable & Jennifer Kes Remington – Foster’s Home For Imaginary Friends “The Bloo Superdude and the Magic Potato Power” – Cartoon Network Studios

Production Design in an Animated Feature Production

Doug Chiang – “Beowulf” – Paramount Pictures
Harley Jessup – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios
Marcelo Vignali – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation

Storyboarding in an Animated Feature Production

Don Hall – “Meet The Robinsons” – Walt Disney Feature Animation
Denise Koyama – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation
Ted Mathot – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios
Sean Song – “Teenage Mutant Ninja Turtles” – IMAGI Animation Studios
Nassos Vakalis – “Bee Movie” – DreamWorks Animation

Storyboarding in an Animated Television Production

Ben Balistreri – Danny Phantom “Torrent of Terror” – Nickelodeon
Aldin Baroza – The Replacements “London Calling” – Walt Disney Television Animation
Dave Bennett – Tom and Jerry Tales – Warner Bros. Animation
Steve Fonti – Family Guy “No Chris Left Behind” – Fox TV Animation/Fuzzy Door Productions
Roy Meurin – My Friends Tigger and Pooh “Good Night to Pooh” – Walt Disney Television Animation

Voice Acting in an Animated Feature Production

Janeane Garofalo – Voice of Collette – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios
Ian Holm – Voice of Skinner – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios
Julie Kavner – Voice of Marge Simpson – “The Simpsons Movie” – Twentieth Century Fox
Patton Oswalt – Voice of Remy – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios
Patrick Warburton – Voice of Ken – “Bee Movie” – DreamWorks Animation

Voice Acting in an Animated Television Production

Scott Adsit – Voice of Clay Puppington – “Moral Orel” – ShadowMachine
Madison Davenport – Voice of Sophianna – “Christmas is Here Again!” – Easy To Dream Entertainment
Tom Kenny – Voice of SpongeBob – SpongeBob SquarePants “Spy Buddies” – Nickelodeon
Eartha Kitt – Voice of Yzma – The Emperor’s New School “Emperor’s New Musical” – Walt Disney Television Animation
Eddie Murphy – Voice of Donkey – “Shrek The Halls” – DreamWorks Animation

Writing in an Animated Feature Production

Brad Bird – “Ratatouille” – Pixar Animation Studios
James L. Brooks, Matt Groening, Al Jean, Ian Maxtone-Graham, George Meyer, David, Mirkin, Mike Reiss, Mike Scully, Matt Selman, John Swartzwelder & Jon Vitti – “The Simpsons Movie” – Twentieth Century Fox
Don Rhymer and Ash Brannon & Chris Buck & Christopher Jenkins – “Surf’s Up” – Sony Pictures Animation
Marjane Satrapi & Vincent Paronnaud – “Persepolis” – Sony Pictures Classics

Writing in an Animated Television Production

C.H. Greenblatt & William Reiss – Chowder “Burple Nurples” – Cartoon Network Studios
Gene Grillo – Back at the Barnyard “Cowman and Ratboy” – Nickelodeon
Ian Maxtone-Graham & Billy Kimball – The Simpsons “24 Minutes” – Gracie Films
Christopher Painter – Squirrel Boy “I Only Have Eye For You” – Cartoon Network Studios
Tom Sheppard – My Gym Partner’s A Monkey “The Butt of the Jake” – Cartoon Network Studios

WINSOR MCCAY AWARD WINNERS (career contributions to the art of animation)

John Canemaker – Animation historian, educator, Oscar winning filmmaker. Canemaker’s tomes on Windsor McCay and Felix The Cat, his numerous books on Disney history (The Nine Old Men, Mary Blair, etc.) are essential references. Canemaker is Chair of NYU’s Animation Program and won an Academy Award for his animated short The Moon And The Son: An Imagined Conversation.

Glen Keane – One of the leading lights in the current generation of Disney character animators, Keane’s artistry has been the bedrock of many classic animated features since 1977. Most notably, Keane was lead animator of Ariel in The Little Mermaid, The Beast in Beauty and The Beast, and animated the characters Aladdin, Tarzan, Pocahontas in their respective Disney films. Aside from Disney he’s worked on animated films of Star Trek and Alvin and the Chipmunks.

John Kricfalusi – Notorious animator Kricfalusi created the influential Ren & Stimpy Show in 1991. He restored an individual look to TV animation, pushing the envelope during the “creator-driven” movement of the 1990s. He also pioneered the use of artist-driven Flash animation. His animated films and design style currently influences a new generation of cartoonists, with which he communicates personally to through his blog.

JUNE FORAY (significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation)

Jerry Beck

UB IWERKS (technical achievement)

Jonathan Gay, Gary Grossman and Robert Tatsumi – the creators of FLASH computer software


Edward R. Leonard – promoting the Linux open system for animation in animation studios and gaming software development


Marcus Adams
Jo Jo Batista
Steve Gattuso
Jon Reeves
Gemma Ross
Woodbury University